ARAÇ ALTI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ

 

Araç Altı Görüntüleme Sistemleri

Araç Altı Görüntüleme Sistemi

 
ARAÇ ALTI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ NEDİR?

Araç altı görüntüleme sistemi, güvenliğin yüksek seviyede olduğu giriş yada nizamiye noktalarında kullanılan,giren aracın altının görüntülenerek bilgisayar ortamında plakası ile birlikte eşleştirmeli resimler halinde saklandığı sistemlerdir.Araç altı görüntüleme sistemleri genellikle şüpheli araçların yada bomba yüklü araçların altının taranıp operatör tarafından incelenmesi ve bu resimleri kaydedilmesini sağlamaktadır.

 

NERELERDE KULLANILIR ?

Araç altı görüntüleme sistemi kısaca genellikle terör yada farklı şüpheli unsurların bomba yüklü araç ile gelerek birtakım terör faaliyeti yapılması istenen alanlarda kullanılmaktadır. Askeri alanlardaki nizamiye girişlerinde,polis merkezleri girişlerinde,konsolosluk girişlerinde alışveriş merkezi girişlerinde ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşların giriş noktalarında kullanılmaktadır.

 

NASIL ÇALIŞIR ?

Araç altı görüntüleme sistemleri ,giriş noktasında yol kesici blok yada mantar bariyerlerin ön tarafında konumlandırılır. Yol kesici ekipman aracın altının görüntülenmesinden sonra operatör tarafından manuel olarak açılır ve araç girişini yapar. Operatör araç altı tarandığında herhangi bir şüpheli nesne görmez ise ilgili yol kesiciyi manuel olarak açarak aracın geçiş iznini verir

 

araç altı görüntüleme sistemi

 

 
 

NASIL GÖRÜNTÜLEME YAPAR ?

Zeminde bulunan gömme yada yüzey montajlı ünitenin ilerisinde bir adet plaka tanıma kamerası konumlandırılır.Araçın ilk gelişinde önce plakası okunur ve aracın geçişi esnasındada aracın altı satır tarama kamerası ile taranır.Okunan plaka ile taranmış olan araç altı resmi eşleştirilip saklanır.Araç bölgeye tekrar geldiğinde yine aracın önce plakası okunur.Okunur okunmaz 1 saniye içinde eski araç altı resmi sistemden otomatik olarak operatörün önündeki monitörde üst kısma gelir,o anki geçişindeki alt resmide o an çekilir ve o resmimde eski alt resmin yanına otomatik olarak gelir.Operatör eski alt resim ile o anki alt resmi yanyana görür ve arada farklılık olup olmadığının kararını verip ilgili kapı açar yada açmaz.