Plaka tanıma sistemi üreticisi

%100 Yerli olan plaka tanıma sistemi yazılımlarımız bünyemizdeki yazılım mühendisleri tarafından geliştirilmektedir.

PLAKA TANIMA SİSTEMİ

Çözüm Plaka Tanıma Sistemi, Kullanıcı dostu bir arayüz ve kolay bir kullanım sunuyor.

Kurulum

Herhangi sıradan bir programı kuruyormuş gibi, hızlı ve kolay kurulum.

Okuma

Kameradan alınan görüntü, görüntü işleme teknolojisi ile taranır ve plaka okuması gerçekleşir.

PTS Setleri

Siteler İçin, Ücretli Otoparklar İçin, Oteller İçin, Otoyollar İçin, Kamu Kurumları İçin, Emniyet Birimleri İçin Plaka Tanıma Sistemi Setleri

Performans

Hızlı arayüz, 9ms Okuma hızı ile %98 okuma başarısı. En yeni plaka formatlarına uygun, Yerli ve Yabancı tüm latin alfabeli plakalaları en yüksek başarı ile okur.

Entegrasyon

Tcp-Socket, Database, Xml Web Services arayüzlerini kullanarak dış ortama data gönderebilir. Kendi yazılımınızı Çözüm Plaka Tanıma Sistemi ile bu arayüzlerden entegre edebilirsiniz.

Plaka Tanıma Sistemi Örnek Videolar

Plaka Tanıma Sistemi

     Plaka tanıma sistemi genel olarak araç plakalarının bir kamera ile alınan resimleri bilgisayar ortamındaki çeşitli yazılımlar vasıtası ile taranarak içerisinden plakanın çözümlenerek alınıp okunması ve buna bağlı olarak bariyeri yada kapıyı açıp,plakayı kaydetmesi tarzında bilinmektedir. Aslında durum genel olarak bu şekilde özetlenebilsede arkasında birçok detay ve parametrenin matematiksel işlemler kullanılarak çeşitli senaryo ve görüntü işleme tekniklerinin kullanıldığı bilinmelidir.

Plaka Tanıma Sistemleri Kullanım Alanları

- Otopark plaka tanıma sistemi
- Site plaka tanıma sistemi
- Ücretli otopark plaka tanıma sistemi
- Mobil plaka tanıma sistemi
- Otoyol plaka tanıma sistemi

Plaka tanıma sistemi fiyatı

Plaka tanıma sistemi kullanım alanına,amacına ve tipine göre fiyatlandırılır.
Plaka tanıma sistemi fiyatları için lütfen buraya tıklayınız.

Plaka Tanıma Sisteminin Faydaları

- Barkod,etiket,fiş ve kumanda gibi materyalleri kullanma zorunluluğu ortadan kalkar.
- Geçişler plaka okunarak sistem tarafından yapıldığı için bekleme süresi azalır.
- Sistem plaka okunarak milisaniyeler içinde karar verdiği için yoğunluk azalır.
- Şüpheli ve yabancı araçlar diğerlerinden filtrelenerek ayrılır,hızlı tespit edilir.
- İstenen zamanlardaki tanımlı yada tanımsız araçların raporları detaylı olarak alınabilir.
- Kapı bazında,zaman bazında, otopark noktası,araç sayısı bazında kısıtlama yapılabilir.
- İstenen raporlar istenen mail adreslerine otomatik olarak gönderilebilir.

Otopark Plaka Tanıma Sistemi

Birçok otoparkta yaşanan park yeri sorunları,giriş-çıkış noktalarındaki beklemeye bağlı trafik yoğunlukları gibi nedenlerden dolayı plaka tanıma sistemi tercih edilmeye başlanmıştır.Bariyer kumandası,kart yada etiket taşıma gibi zahmetlerden araç sahipleri kurtulmuştur.Çözüm arge firması olarak kendi bünyemizdeki mühendislerimiz tarafından %100 yerli olarak geliştirilen plaka tanıma sistemimiz birçok otopark,site,avm,fabrika yada kamu kuruluşu  tarafından tercih edilerek sorunsuz olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Ücretli Otopark Plaka Tanıma Sistemi

Ücreti otoparklarda araçların giriş ve çıkışta plakalarının okunarak otoparkta kaldığı süreyi hesaplayan sistemlerdir.Biletli otopark sistemleriyle entegre çalışabilen sistemimiz plakayı okuyarak istenirse biletin üzerine plakayı yazdırmaya olanak sağlar.Ücretli otopark plaka tanıma sistemimiz aynı zamanda otoparklarda abonelik şeklind işleyen abonelik yapısınıda desteklemektedir.

Mobil Plaka Tanıma Sistemi

Mobil plaka tanıma sistemi seyir halinde bir araç üzerine konumlandırılan bir kamera ve sistem yazılımının enterge olarak çalışması ile birlikte istenen şeritteki araçların plakalarını okuyarak sisteme kaydetmesi şeklinde çalışır.Hacizliyada aranan araçların önceden veri tabanına kaydedilmesi ile okunan plakaların eşleştirilerek seyir halinde iken bu araçların tespit edilmesini sağlar.

Otoyol Plaka Tanıma Sistemi

Otoyol plaka tanıma sistemi belirlenen güzergahtaki otoyolların üzerine kurulan,çalıntıve aranan araçların tespit edilmesi amaçlanarak kullanılan sistemlerdir.Otoyol plaka tanıma sistemi aynı zamanda iki farklı noktaya kurularak iki nokta arasındaki yasal hız sınırının ihlal edilmesinin tespiti içinde kullanılmaktadır.Ysal hız sınırını ihlal eden araçların plakaları okunarak gerekli birimlere anlık olarak raporlar online olarak gönderilmektedir.

Plaka Okuma Sistemi Genel Özellikler

 • Gündüz %98 gece %99 oranında doğru okuma başarısı
 • Plakayı 9 milisaniye içerisinde tanıyabilme
 • Kare ve yabancı plakaların okunabilmesi
 • 220 km/saat hızla geçen araç plakasını tanıyabilme
 • Arda arda gelen araçların plakalarını hızlı bir şekilde tanıyabilme
 • Gece ve gündüz farklı ışık koşullarında çalışabilme özelliği
 • Sistemden geçen tüm araç plakalarını kayıt etme (Plaka, Saat, Tarih ve Güzergah)
 • Kayıt edilen plakaların sorgulanması ve raporlanması
 • Kullanıcı yetkilendirilmesi ve uzaktan yönetimi
 • Otomatik bariyer tetikleme ve kontrollü
 • Araç altı izleme sistemi
 • Otomatik fiş ve etiket basma
 • İzinli ve abone araçların otomatik geçişini sağlama
 • Otomatik olarak araçların park alanına giriş çıkışlarının kontrolü
 • Arabaların park alanını kullanımları hakkında bilgi edinimi
 • Kırmızı ışık ihlal tespit sistemi
 • Hız ihlal tespit sistemi
 • Her türlü veritabanı ile entegrasyon
 • Kolay kullanım ara yüzü , kolay kurulum
 • Firma otomasyonlarına bilgi gönderme ve alma
 • Esnek altyapısı ile müşteriye özel çözüm ve raporlama sistemi üretebilme

Plaka Tanıma Sistemi Teknolojisi

     Plaka tanıma sisteminde biraz detaya inilecek olunursa öncelikle bilinmesi gereken sistemin 2 ana unusurdan oluştuğudur.Birincisi aracın görüntüsünü video olarak alıp yazılıma gönderen kameradır.Kamera güvenlik kamerası sektöründede sıkça kullanılan "ıp kameradır".Ip kamera aldığı görüntüyü "rtsp" heberleşme protokolü kullanarak bilgisayar üzerinde koşan yazılıma aktarır.Ip kameradan gelen görüntü "frame" dediğimiz her saniyede 1 adet resim karesi olan ve peşpeşe resimleri birbiri ardına bağlayarak video dediğimiz görüntüyü meydana getirir.Ip kameralar genellikle yüksek çözünürlüklü kameralardır .Plaka tanıma sisteminde kullanılması uygun olan görüntü çözünürlükleri 720p:720*1280 ve 1080p:1080*1920 piksel boyutlarındadır.Yatay ve dikeydeki piksel sayıları çarpılarak resmin toplam piksel değeri bulunur.Çözünürlük değerlerinin yanı sıra resim yakalama yani frame 'FPS' de plaka tanıma sisteminde kritik rol oynamaktadır.Saniyede alınan resim sayısı standart ıp kameralarda maximum 25fps/sn dir.Yani bir saniyede 25 adet resim çekilerek alınmasıdır.Eğer saniyedeki resim karesi hızı düşerse doğru orantılı olarak total videodada sekmeler yaşanacak ve plaka istenen aralıklara denk gelmeyeceği için resim tarama ve okumadada sekme ve kaçırmalarda yaşanacaktır.

1 fps ile 30 fps karşılaştırıldığındaki arabanın videodaki sekme hali.

1 fps ile 30 fps karşılaştırıldığındaki arabanın videodaki sekme hali.

Kamera Pozlama Hızı “SHUTTER”

Shutter yani pozlama hızı plaka tanıma sisteminde kullanılacak kamerada olmazsa olmazlardan biridir.Eğer kameranız shutter ayarı yapılamayan bir kamera ise gelen görüntüdeki her resim hayalet akışı dediğimiz birbiri ardına sürüklenen piksellerden oluşan bozuk ve anlaşılamayan bir biçimde görünür. Işığın görüntü sensörü üzerindeki kalacağı sürenin belirlenmesine shutter denir. Genellikle plaka tanıma sistemlerinde minimum 500 maksimum 8000 aralığında değer verilir.Ortamın aydınlatmasına bağlı olarak bu değerler değişkenlik gösterebilmektedir.

Shutter 1/2 iken ve shutter 1/1000 iken çekicin görüntülenmesi.

Shutter 1/2 iken ve shutter 1/1000 iken çekicin görüntülenmesi.

Plaka Tanıma Yazılımı, Plaka Okuma Yazılımı

Plaka tanıma yazılımı bahsettiğimiz 2 ana unsurdan belkide en önemli olan unsurdur.Biz kameradan aldığımız görüntüyü yazılıma aktararak işi artık tamamen yazılıma bırakmış oluruz.Yazılım aldığı görüntüyü analitik ve görüntü işleme teknolojisi kullanarak yatayda ve dikeyde yaptığı taramalar ile içerisinde önce rakam yada harflerin olup olmadığına bakar.Rakam yada harflerden bir yada birkaç adet bulabildi ise  o rakam yada harflerin bulunduğu kümeciği plaka olarak ön değerlendirmede tutar.Eğer içinde barindırdığı rakam ve harfler istediğimiz sıralamaya uygun ise bunları tekrar ayrıştırır ve yan yana getirerek sayısal veriye çevirir.Sayısal veri genelde bizim istediğimiz rakam ve harf kümesinden oluşmaktadır ama tarama sadece plakayı değil resmin içerisindeki tüm harf ve rakamları taramaya çalışır.Bu esnada plaka dışındada birçok yazı yada benzer harf kümecikleride bu taramaya takılır.Bu tarama işleminin genel ismi görüntü işleme yani "image processing" olarak bilinmektedir.

Saniyede alınan 25 fps tek tek taranarak içerisinde harf yada rakam kümecikleri aranır.Yazılım resimden ayrıştırdığı harf yada kümecikleri sayısal veri haline getirdikten sonra yazılımın veritababına gönderir.Yazılım veritabanına gelen bu bilgi ile önceden kurgulanmış senaryoya göre çeşitli işlemleri tetikler örneğin kapıyı aç, uyarı ver, rapor sütununa yaz gibi.

plaka-tanima-sistemleri.jpg

Plaka Tanıma Sisteminde Kullanılacak Bilgisayar

    Plaka tanıma yazılımlarında bugünkü tabiri ile i3 işlemcili i5 işlemcili i7 işlemcili yada xeon işlemcili bilgisayarlar kullanılmaktadır.Burada kritik nokta tarama işlemini yapan birim olan işlemcidir.Eğer işlemci tarama işlemini yapacak kadar performansa sahipse problem yoktur.Fakat işlemci ram dediğimiz ara birimden kendine gönderilen iş parçacıklarını istenen zaman aralığında (milisaniyeler söz konusu) bitiremiyorsa sürekli arkada iş parçacıkları birikecek ve bu durum bilgisayarın donması yada cevap veremiyor olması durumuna kadar gidecektir.Tavsiye edilen kamera/ bilgisayar konfigrasyonu şu şekildedir.
    Plaka Tanıma yazılımı, Windows 7 service pack 1 ve daha yeni işletim sistemlerinde stabil olarak çalışmaktadır. Plaka Tanıma Yazılımı Sanal bilgisayarlarda kurulan işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışmaktadır.
1 / 2 kamera i3 işlemci
2 / 4 kamera i5 işlemci
4 / 8 kamera i7 işlemcili bilgisayar konfigrasyonlarını kullanabilmekteyiz.

ÇÖZÜM PLAKA TANIMA YAZILIM ARAYÜZÜ

Program Arayüzü

Kamera Tanımlama Penceresi

Grafik Raporlama Penceresi

Abone kayıt Penceresi

Rapor Penceresi

Plaka Resim Görüntüleme

Abone Listesi

Otomatik Mail Ayar Penceresi

Plaka Tanıma Sistemi

Plaka Ayar Penceresi

Araç Tanımlama Penceresi

Ücret Tahsilat Penceresi

PLAKA TANIMA SİSTEMİ SETİ SEÇİMİ İÇİN ÖRNEK PAKETLER

Tek Giriş Pts Seti

Çift Giriş Tek Çıkış Pts Seti

Bir Giriş Bir Çıkış Pts Seti

İki Giriş İki Çıkış Pts Seti

Çift Kameralı Giriş Seti

PLAKA TANIMA SİSTEMİNDE KULLANILAN DONANIMLAR

Ir Bullet Plaka Tanıma Kamerası

Hızlı Otopark Bariyeri

Box Plaka Tanıma Kamerası

Ethernet Bağlantılı IO Kart

Usb Bağlantılı IO KartPlaka Tanıma Sistemi Fiyatı

2400$ + KDV

Paket içeriği;
-2 Adet 2MP 2.8-12mm Verifocal IP kamera.
-2 Adet site versiyonu yazılım.
-1 Adet USB tetik kartı.
-İstanbul içi montaj dahil.

Site kapısı için plaka tanıma sistemiPlaka Tanıma Sistemi Fiyatı

2750$ + KDV

Paket içeriği;
-2 Adet 2MP 2.8-12mm Verifocal IP kamera.
-2 Adet site versiyonu yazılım.
-1 Adet loop(sensör).
-1 Adet USB tetik kartı.
-İstanbul içi montaj dahil.

site giriş çıkış plaka okuma tanıma sistemiPlaka Tanıma Sistemi Fiyatı

3000$ + KDV

Paket içeriği;
-3 Adet 2MP 2.8-12mm Verifocal IP kamera.
-3 Adet site versiyonu yazılım.
-2 Adet USB tetik kartı.
-İstanbul içi montaj dahil.

site çift giriş tek çıkış plaka okuma tanıma sistemiPlaka Tanıma Sistemi Fiyatı

3750$ + KDV

Paket içeriği;
-4 Adet 2MP 2.8-12mm Verifocal IP kamera.
-4 Adet site versiyonu yazılım.
-2 Adet USB tetik kartı.
-İstanbul içi montaj dahil.

çift giriş çift çıkış siteler için plaka tanıma okuma sistemi

PLAKA TANIMA SİSTEMİ ŞARTNAMESİ

Plaka Tanıma Sistemi Şartnamesi

Plaka Tanıma Sistemi Şartnamesi (Bullet Kameralı)

Genel Özellikler

 1. Tüm uygulamalar x64 ve x86 mimarisinde çalışabilecek şekilde tasarlanmalıdır.
  2. Tüm uygulamaların kurulumları ekstra bir bileşen ya da gereksinim içermeden tüm bağımlılık ve gereksinimleri içerisine dahil edilmiş bir biçimde oluşturulmuş olarak kurulacaktır.
  3. Plaka Tanıma Sistemi veri tabanı SQL Server Veritabanı kullanmalıdır.
  4. Plaka Tanıma Sistemi eski sürüm ve güncel işletim sistemleri versiyonlarıyla uyumlu olarak çalışabilecektir. (Windows XP, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 vb.)

5.Plaka Tanıma yazılımı kara liste özelliğine sahip olmalı,istenen araç plakarı tespit edildiğinde sesli ve görsel uyarı vermelidir.

6.Plaka Tanıma yazılımı plaka okuma sistemi masaüstü uygulama olacaktır ve her uygulama maksimum 16 kamera desteğine sahip olacaktır.

7.Plaka Tanıma yazılımı son okunan plaka bilgisini plakanın okunduğu kamera görüntüsü altında bulunan fotoğraf alanında göstermeli okunan plakaların listesini ekranın sağ veya sol tarafında bulunan bir listede araç plakası, araç fotoğrafı, abone ad soyad, kamera adı ve geçiş tarih saat saniye bilgisi listelemelidir. Bu ekran aynı zamanda fotoğrafsız düz liste olarakta görüntülenebilmelidir.

8.Plaka Tanıma yazılımında okunan her plaka 6 farklı formatta dışa aktarım yapabilmelidir(Word,pdf,excel,txt,xml ve html)

9.Plaka Tanıma yazılımı abone bilgilerini standart olarak belirlenmiş excell ortamından import edilebilme özelliğine sahip olmalıdır.

10.Abone bilgileri Word,pdf,excel,txt,xml ve html ortamına aktarılabilmelidir.

11.Plaka Tanıma yazılımı Sınırsız sayıda ücret tarifesi kayıt imkanı sağlamalıdır.

12.Ücret tarifesi haftanın her günü ve bu günlerde belirlenecek sürelere göre belirlenebilmeli ve kayıt sayısı sınırlaması olmamalıdır.

13.Çıkışta plakası okunamayan veya yanlış okunan araç için yazılım plakaya çok benzer içerde bulunan araçların listesini fotoğraflarıyla göstermeli ve operatörün hızlı bir şekilde bu listeden seçim yapması sağlanmalı seçim yapılan giriş tarihine göre sistem ücret hesaplaması yapmalı ve tahsilat ekranına yönlendirmelidir.

14.Aboneliği biten araçlar sistem tarafından otomatik olarak belirlenip araç  çıkışında abonelik uzatma veya ücret tarifesi üzerinden tahsilat işlemleri yapabilmelidir.

15.Plaka tanıma yazılımı Abone sayısında sınırlama yapmamalıdır.

Plaka Tanıma – Yönetim ve Raporlama Yazılımı Özellikleri

1.Plaka Tanıma Yazılımı bağlı bulunduğu kameranın görüş açısından geçen araçları algılamalı, algıladığı her bir aracın plakasını bulmalı ve okumalıdır.
2. Plaka Tanıma Sistemi bir bütün olarak, tüm unsurları ile birlikte (HD Çözünürlük IP Kamera – Plaka tanıma yazılımı Kamera Direği) Şeklinde verilecektir.
3. Plaka Tanıma Yazılımı kamera başına lisanslanmalıdır. Lisans bilgisi yazılım ara yüzünden kolayca görülebilmelidir.
4. Plaka Tanıma Yazılımı yerli firmalar tarafından geliştirilmiş olacaktır. Tüm desteği Türkiye’den sağlanıyor olmalıdır.
5. Plaka tanıma kamerası en az 2 mega pixel çözünürlükte olacaktır. Kameralar gündüz yeterli ışık olması durumunda renkli,  gece siyah beyaz olarak çalışmalıdır.
6. Plaka Tanıma Yazılımı her bir kamera görüntüsünü gerçek zamanlı (25 frame/sec PAL) olarak işlemeli ve ekranda işlerken yine gerçek zamanlı (25 frame/sec PAL) olarak göstermelidir.
7. Plaka Tanıma Yazılımı Türkiye standartlarına uygun olan plakaları en az %98 ve üstü doğru okuma başarısı sağlamalıdır.
8. Plaka Tanıma Yazılımı değiştirilebilir süre olarak ayarlanan aynı araç için birden fazla kayıt oluşturma süresini ayarlatabilmeli ve tanımlanan aralıkta aynı plakayı okumamalıdır.
9. Plaka Tanıma Yazılımı art arda gelen iki aracı tek bir araç gibi algılamamalıdır.
10. Plaka Tanıma Yazılımı 200 km/s hızı aşmayan bütün araçlar için belirtilen plaka tanıma başarımıyla çalışabilmelidir.
11. Plaka Tanıma Yazılımı algılanan her araç için, araç plakasını ve aracın sürücüsünü içerecek şekilde geniş açılı bir fotoğraf çekmelidir.
12. Plaka Tanıma Yazılımı en az 720p HD aralığındaki çözünürlüklerde çalışacaktır.
13. Plaka Tanıma Yazılımı tümüyle Latin alfabesinden oluşan tüm ülke plakalarını tanımlayabilmelidir. (Yabancı Plaka Tanıma Özelliği) Bu özellik isteğe bağlı olarak aktif edilebilmeli ya da kapatılabilmelidir.
14. Plaka Tanıma Yazılımı tanıdığı plakanın formatına göre Türkiye’nin kullandığı plaka formatının dışındaki ülke formatlarını ayırabilmelidir.
15. Sistemi kontrol eden yazılımın tüm menüleri Türkçe olmalıdır.
16. Plaka Tanıma Yazılımı, araç geldiğini tespit etmek için dışarıdan bir tetikleme mekanizmasına ihtiyaç duymadan çalışabilmelidir.
17. Plaka Tanıma Yazılımı plaka tanıma yaptığı kamera görüntüsünü kayıt edebilmelidir, kayıt edilen video üzerinden plaka tanımlaması yapabilmelidir.
18. Plaka Tanıma Yazılımı yerli plakaları, yabancı plakaları, resmi plakaları, askeri plakaları tanıyabilmelidir.

Plaka Tanıma Yazılımı farklı yapılardaki plakaları tanıyabilecek özellikte olacaktır. (2 satır, tek satır, kare plaka gibi)
20. Plaka Tanıma Yazılımı farklı renk ve zemine sahip plakaları tanımlayabilmelidir.
21. Plaka Tanıma Yazılımı aracın arkasından veya önünden çekilmiş fotoğraflarla plaka tespiti yapabilecektir.
22. Plaka Tanıma Yazılımı görüntü alınacak kamerayı seçme imkanı sağlamalıdır.
23. Plaka Tanıma Yazılımı, plakayı tespit edildiği yerden (ortada, sağda, solda) bağımsız olarak tanıyabilecektir.
24. Plaka Tanıma Yazılımı Client – Server mimarisinde çalışa bilecektir.
25. Plaka Tanıma Yazılımı sisteme kayıtlı “kara liste (yasaklı) ” araçlar için sesli ve görsel alarm üretecektir.
26. Plaka Tanıma Yazılımı LOOP dedektör (manyetik araç algılama) cihazı ile entegre çalışabilecektir.
27. Plaka Tanıma Yazılımı sisteme kayıtlı “abone (izinli)” araçlar için otomatik olarak bariyer, kayar kapı vb. ürünleri tetikleyebilecektir.  Abone listesi excel tablsundan sisteme kolayca aktarılabilmelidir.
28. Bariyer tetikleme işlemi bilgisayarın RS232 portundan bağlanan bir I/O cihaz ile yapmalıdır.
29. Plaka Tanıma Yazılımına kayıt edilen “abone (izinli)” listesinde, bir adet abonenin otoparka aynı anda kaç araç sokabileceği belirlenebilecektir (Abone Kota Uygulaması).
30. Plaka Tanıma Yazılımı plakası hatalı okunan araçların plaka bilgilerinin operatör tarafından değiştirilerek düzeltilebilmesine imkan sağlayacaktır.
31. Plaka Tanıma Yazılımı üzerinden geçiş yapan araç plakalarına notlar eklenebilecek ve daha sonra bu notlar sorgulanabilecektir (Ziyaretçi Bilgi Giriş Ekranı).
32. Plaka Tanıma Yazılımı tek bir marka kameraya bağımlı olmamalıdır. Birden çok marka kamera ile uyumlu çalışabilmelidir. Bu kamera markaları yazılım menüsünde çoktan seçmeli bir şekilde var olacaktır.
33. Plaka Tanıma Yazılımı IP kameraların H264, MJPEG, JPEG, MPEG4 protokollerinden görüntü alabilir yapıda olacaktır. ONVIF destekli tüm kameralardan görüntü alabilecektir. Kullanıcı kullanmak istediği kameranın ONVIF URL adresini yazarak görüntü alabilecektir.
34. Plaka Tanıma Yazılımının kurulumu esnasında Ram Disk kurma ihtiyacı olmayacaktır. Ram Disk oluşturulması gereken sistemler kabul edilmeyecektir.
35. Plaka Tanıma Yazılımı tarafından veri tabanına kayıt edilen tüm veri ve görüntüler isteğe bağlı olarak şifrelenmeli ve görüntüler filigranlanmalıdır (Watermarked).
36. Plaka Tanıma Yazılımı TCP-IP veya RS232 arabirimleri üzerinden LED Grafik Ekrana bilgi gönderebilir yapıda olacaktır. Sistem dahilinde LED Grafik Ekran olması durumunda; plaka, tarih, saat, hoşgeldiniz, güle güle vb. bilgiler anlık olarak gönderilecektir.
37. Plaka Tanıma Yazılımının farklı aydınlanma koşullarını (gece, gündüz, gece-gündüz geçişleri) ve farklı hava koşullarını (sis, yağmur, kar, vb.) içeren ortalama plaka tanıma başarımı en az %80 olmalıdır.
39. Plaka Tanıma Sistemi, aşağıdaki durumlarda plaka tanıma başarı oranı değerlendirilmesinin dışında tutulacaktır:
Vida/etiket/boya/çıkartma/pas/çamur/toz/kar vb. nedenlerle plakanın bir kısmının kapanması ya da karakter görünümlerinin değişmesi.Kamera IR modda çalışırken reflektanssız (yansıtmasız) plakalar, Hasarlı eğilip bükülmüş kırılmış plakalar, Çıplak gözle okunamayacak durumda olan plakalar, 200 km/s üzerinde hızla geçen araçlar.
40. Plaka Tanıma Yazılımı enerji kesintilerinde reset gibi işlemler gerektirmeden yeniden çalışabilmelidir.
41. Plaka Tanıma Yazılımı araç geçiş yaparken okunan aracın bütün bilgilerini (plakası, tarihi, saati, geçiş noktası) ve yakalandığı kare görüntüsü veri tabanına işlenmelidir. Gerektiğinde geriye dönük olarak ayrıntılı rapor ve yazıcıdan baskı alınabilmelidir. Yazılım raporları PDF, Word, Excel,Txt, Html olarak kayıt edilebilmelidir.
42. Raporlar istenilen zaman dilimlerinde PDF formatında (sıkıştırılmış fotoğraflı) olacak şekilde istenilen mail adreslerine Plaka Tanıma Sistemi tarafından otomatik olarak gönderilebilecektir.
43. Plaka Tanıma Yazılımı, kaydedilmiş araç plakalarını istenirse plakanın sadece 2 karakterini dahi kullanılarak sorgu yapabilmelidir.

44.Plaka Tanıma Yazılımı arayüzden tanımlanmış mail adreslerine kara liste olarak kaydedilmiş plaka okunması durumunda mail göndermelidir.
45. Plaka Tanıma Yazılımına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılmalı, yetkili sicil numarası ve şifresi ile tanımlanmış bir operatör tarafından plaka tanıma sistemi veri tabanına ulaşılabilmelidir.
46. Sistemin kullanıcılarına değişik güvenlik seviyeleri atanarak ilgili kişilerin sadece izin verilen özelliklere erişmesi sağlanabilmelidir. (Yazılımı kapatma, rapor alma, yeni kullanıcı oluşturma, abone araç oluşturma, kara liste girişi vb.)
47. Plaka Tanıma Yazılımı araç fotoğrafları üzerine; aracın plakasını, geçiş yaptığı lokasyon bilgisini, geçiş yaptığı tarih ve saat bilgisini otomatik olarak işleyecektir. Fotoğrafların üzerine tıklanarak yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılabilecektir, bu özellik ile resimler ayrıntılı bir şekilde incelenebilecektir.
48. Plaka Tanıma Sisteminin tüm ayarları ve konfigürasyonları hem server hemde client tarafındaki arayüzlerde kolayca erişelibilecek yapıda olmalıdır.
49. Plaka Tanıma Yazılımı üzerinde “Yardım” menüsü bulunacaktır. Bu menü içerisinde yazılımın resimli kullanıcı kılavuzu ve yazılım versiyonu ile lisans bilgileri olmalıdır.
50. Plaka Tanıma Yazılımı üzerinde “Acil Durum” butonu olacaktır. Bu buton olası bir acil durumda (deprem, yangın, sel, terör vb.) bariyer ve/veya kapılara sürekli açık tutacaktır. Bu durumun oluştuğu zaman diliminde geçiş yapan araçlar ayrıca raporlanabilecektir.
51. Plaka Tanıma Yazılımı üzerinde Otopark Doluluk Oranını gösteren bir menü bulunacaktır. Otopark kapasitesi bu bölümden girilecek ve içeride olan araç sayısı görülebilecektir.
52. Plaka Tanıma Yazılımı network ağına bağlı plaka tanıma kameralarını otomatik olarak “Kamera Bul” butonu ile listeleyebilecektir. Kamera tanımlamaları yapılırken manuel IP girilmesine gerek kalmayacaktır.
53. Plaka Tanıma Yazılımı ara yüzde eklenen her kamera için bir adet çerçeve oluşturulmalı, plaka tanıma kameralarından gelen görüntüler kendi çerçevesi içinde gösterilmelidir.
54. Plaka Tanıma Yazılımının tüm ara yüzleri kolay kullanım ve son teknoloji olarak tasarlanmış olmalıdır.
55. Yazılımın gelişmiş raporlama ekranı olacaktır. Bu ekranda belirlenen kriterlere göre filtreleme yapılarak plaka tanıma resimleri ve bilgiler gösterilecektir. En az aşağıdaki kriterlere göre filtreleme yapılabilecektir:
Plaka bilgisinin herhangi bir karakterine göre (34 ile başlayan, 34 ile başlamayan, içinde AB geçen, sonu 01 olan gibi), Seçilen tarihe göre, Seçilen iki tarih ve saat aralığına göre, Kamera noktalarına (isimlerine) göre.
56. Plaka Tanıma Sistemi Yazılımı 127.0.0.1:7546 portundan Tcp socket arayüzünden sürekli data dağıtımı yapabilmelidir. Aynı zamanda geliştiricilerle paylaşılan özel komutlar gönderilerek IO kart a komut gönderme fotoğraf çekme vs. gibi işlemler yapıtırılabilmelidir.
57.Plaka Tanıma Sitemi Yazılımı belirtilen web adresine istenilen formatta okuduğu her plaka bilgisini post edebilmelidir.
58.Plaka tanıma yazılımı ana menüsünde içerideki araç-dışarıdaki araç sayısı verebilmeli otoparktaki boş kalan araç yerini led tabela ile gösterebilmelidir.

 

PLAKA TANIMA KAMERASI ÖZELLİKLERİ

 • Kameranın görüntü sensörü 1/2.7” boyutunda 2 Megapiksel progressive CMOS olmalıdır.
 • Kameranın Efektif pikseli 1920(H) x 1080(V) değerinde olmalıdır.
 • Kameranın RAM/ROM 256MB/16MB kapasitesinde olmalıdır.
 • Kameranın otomatik diyagram “shutter” hızı 1/3(4)~1/100000sn değerleri arasında ayarlanabilir yapıda olmalıdır.
 • Kamera , renkli modda minimum 0,1 Lux / F1,4, 0 Lux 4(IR açık) ışık değerinde görüntü alabilir yapıda olmalıdır.
 • Kameranın Sinyal / Parazit (S/N) değeri 50 dB’den fazla olmalıdır.
 • Kamerada 4 adet Akıllı R LED yapısı oto/ manuel olmalı ve bu Smart IR LED lerle zifiri karanlıkta 60 metreye kadar görüntü alabilmelidir.
 • Kamera üzerinde Odak uzunluğu 2.7~12 mm ve fokus kontrolü motorize lens olmalıdır.
 • Kameranın Görüş açısı H: 99º~37º V: 52º~21º   ölçülerinde max. Açıklık F1.4 oranında olmalıdır.
 • Kameranın montaj tipi board-in , lens yuvası motorize lenslere uygun olmalıdır.
 • Kameranın video sıkıştırma formatı H.264+ / H.264 olmalıdır.
 • Kameranın 2’li görüntü akışı kapasitesi olmalıdır.
 • Kameranın Video çözünürlüğü 1080P(1920x1080)/720P (1280×720)/D1(704×576/704×480)/CIF(352×288/352×240) olmalıdır.
 • Kameranın Video frame oranı 2M (1 ~ 25/30fps), D1/CIF(1 ~ 25/30fps) olmalıdır.
 • Kameranın Bit rate CBR/VBR kontrolü olmalıdır.
 • Kameranın Bit rate oranı H264:24K ~ 8192Kbps olmalıdır
 • Kamerada gerçek Gece / Gündüz görüntü ICR özelliği olmalıdır.
 • Kamera üzerinde 3D DNR “Dijital Parazit Giderme”, 3D-DNR özelliği olmalıdır.
 • Kamera AGC “Otomatik Kazanç Kontrolü” , AWB “Otomatik Beyaz Dengesi” ve BLC “Arka Işık Telafisi” , HLC ve 120 dB WDR özellikleri olmalıdır.
 • Kamerada 4 alan Hareket algılama, İlgili alan ROI, Smart IR, ve Mirror (on/Of) özelliklerini desteklemelidir.
 • Kamerada video 16x Digital zoom özelliği bulunmalıdır.
 • Kamera görüntüsünün ( Flip ) döndürme seçenek oranları 0°/90°/180°/270° olmalıdır.
 • Kamerada 4 alana kadar belirlenebilen özel alan maskeleme fonksiyonu olmalıdır.
 • Kamerada RJ-45(10/100Base-T) özelliği bulunmalıdır.
 • Kamera, HTTP;HTTPs;TCP;ARP;RTSP;RTP; UDP;SMTP; FTP; DHCP;DNS;DDNS;PPPOE;IPv4/v6;QoS;UPnP;NTP;Bonjour;802.1x;Multicast;ICMP;IGMP;Ağ protokollerini desteklemelidir.
 • Kamera ağ üzerinden maksimum 20 Kullanıcına kadar izin verebilir yapıda olabilmelidir.
 • Kamera, ONVIF,PSIA,CGI profilini desteklemelidir.
 • Kamera IOS, Android akıllı cihazlarını desteklemelidir.
 • Kameranın üzerinde maksimum 128 GB kapasiteyi destekler yapıda 1 adet SD Kart yuvası desteği bulunmalıdır.
 • Kamera DC 12 V PoE (802.3af) güç kaynağı ile çalıştırılmalıdır.
 • Kamera maksimum 12.95 W güç sarfiyatı yapmalıdır.
 • Kamera -30 °C ~ +60 °C, (-22° F ~ +140° F) ≤95% RH çevresel şartlarda çalışabilmelidir.
 • Kamera -30 °C ~ +60 °C, (-22° F ~ +140° F) ≤95% RH depolama koşullarında çalışabilmelidir.
 • Kameranın boyutları 72mm×80mmx212.8mm değerlerinde olmalıdır.
 • Kameranın ağırlığı en fazla 0.685 kg olmalıdır.
 • Kamera en az 2 yil garantili olmalıdır.
 • Kamera IP67 koruma sertifikasına sahip olmalıdır.
 • Cihazlar uluslararası ONVIF iletişim komitesi listesinde yer almalıdır.

Search

Perpa Tic. Merkezi A Blok Kat 8 No :782 Okmeydanı – Şişli / İSTANBUL