Plaka tanıma sistemi üreticisi

%100 Yerli olan plaka tanıma sistemi yazılımlarımız bünyemizdeki yazılım mühendisleri tarafından geliştirilmektedir.

PLAKA TANIMA SİSTEMİ

Çözüm Plaka Tanıma Sistemi, Kullanıcı dostu bir arayüz ve kolay bir kullanım sunuyor.

Kurulum
Herhangi sıradan bir programı kuruyormuş gibi, hızlı ve kolay kurulum.
Okuma
Kameradan alınan görüntü, görüntü işleme teknolojisi ile taranır ve plaka okuması gerçekleşir.
PTS Setleri
Siteler İçin, Ücretli Otoparklar İçin, Oteller İçin, Otoyollar İçin, Kamu Kurumları İçin, Emniyet Birimleri İçin Plaka Tanıma Sistemi Setleri
Performans
Hızlı arayüz, 9ms Okuma hızı ile %98 okuma başarısı. En yeni plaka formatlarına uygun, Yerli ve Yabancı tüm latin alfabeli plakalaları en yüksek başarı ile okur.
Entegrasyon
Tcp-Socket, Database, Xml Web Services arayüzlerini kullanarak dış ortama data gönderebilir. Kendi yazılımınızı Çözüm Plaka Tanıma Sistemi ile bu arayüzlerden entegre edebilirsiniz.

Plaka Tanıma Sistemi Örnek Videolar

Plaka Tanıma Sistemi Nedir ?

Genel olarak plaka tanıma sistemi bir araç plakasının okunması ve buna bağlı işlemlerin yapılması olarak bilinmektedir, fakat uygulama ve senaryo tarafında birçok değişken ve karmaşık işlemlerin yapılabildiği bir geçiş kontrol otomasyonu olduğu bilinmelidir.Yanlızca aracın plakasını okuyup kaydetmek değil, arkasında birçok tetikleyicinin başlatılıp, belirli şartlar oluşması durumunda bunları sonuçlandıran bir sistemdir.
     Örneğin bir aracın plakası okunduğunda;giriş bariyeri açılabilir,özellikle açılmayabilir,ücret tahsilatı yapılabilir,emniyet güçlerine online bilgi gönderilebilir,bir otomatik kapı yada bir motor çalıştırılarak bir otomasyon başlatılabilir,hız ihlali yaptığı anlaşılıp cezai işlem uygulanabilir gibi birçok farklı senaryo işletilebilmektedir.

Plaka Tanıma Sistemleri Nerelerde Kullanılır ?

- Ücretli Otoparklarda 
- Site girişlerinde
- Mobil Olarak Gezici Araçlarda
- Otoyol ve Otobanlarda
- Araç Tartım Kantarlarında 
- Hastane Kamu Binası Gibi Alanlarda
- Asgari bölge girişleri,Sınır Karakollarında
- Gümrük Girişlerinde ve Güvenlikli Geçişin Yapılması Gereken Birçok Noktada Kullanılabilir.

Plaka tanıma sistemi nasıl fiyatlandırılır ?

Plaka tanıma sistemi fiyatları amaca ve projeye göre değişkenlik gösterir.
Plaka tanıma sistemi fiyatları için lütfen buraya tıklayınız.

Plaka Okuma Sisteminin Faydaları

- Sadece plaka okunarak işlem yapıldığı için sarf malzeme ihtiyacı yoktur(etiket,kart vs.).
- Milisaniyeler içinde okuma yapıldığı için hızlıdır, giriş çıkış noktalarındaki trafiği azaltır.
- Yasaklı araçlar tespit edilerek girişi otomatik olarak engellenir,şüpheli yakalanır.
- Güvenlik amaçlı giriş çıkış yapanlar raporlanır,istatistik tutulabilir.
- Yetkili ve yetkisiz kişilerin,yetkili olduğu kapılardan otomatik geçişi ,yetkisiz olduğu kapılardan geçememesi sağlanır. 
- Birçok farklı rapor ve grafik ilgili kişilere mail,sms gibi iletişim kanalları ile otomatik gönderilebilir.

Siteler İçin Plaka Tanıma Sistemi

      Genellikle toplu yaşam alanlarında kullanılan plaka tanıma sistemleri site sakinlerinin konforu için, aynı zamanda site sakinlerinin ve yönetiminin güvenliğini daha yüksek seviyeye taşımak için kullanılır.Siteye giriş yapan bir site sakini girişte güvenlik görevlisi ile dakikalarca sorgu suale maruz kalmadan otomatik olarah çok hızlı şekilde içeri giriş yapar,çıkış içinde durum böyledir.

   Aynı zamanda site sakinleri sitelerde ve toplu konutlarda sıkça yaşanan otoparkta boş yer olmama problemi ile karşılaşmaktadırlar.Plaka okuma sisteminin kurulduğu sitelerde daire sayısına oranla araç sayısı tahsis edildiği için otoparkta boş yer bulma  kavgalarıda son bulmaktadır.

Ücretli Otoparklar İçin Plaka Tanıma Sistemleri

Girişte ve çıkışta plaka okunarak, otoparkta geçirilen sürenin hesaplanması buna mukabil ücret tahsilatının yapıldığı sistemlerdir.Girişte plaka okunur kaydedilir,çıkıştada plaka okunur ve otoparkta geçirilen süre hesaplanır,bu sürenin karşılığı olan parasal değer müşteriden alıranarak araç çıkışı sağlanır.Birçok farklı tarife,abonelik gibi ayrımların yapılabildiği,raporlanabildiği,mali yazarkasalarda mali değeri olan fişlerin otomatik olarak yazdırılabildiği sistemlerdir.

Mobil Plaka Okuma Sistemleri

Hacizli yada herhangi bir suçtan ötürü aranan araçların trafikte seyir halinde yada cadde,sokak gibi park halinde iken tespit edilmesi amaçlanır.Seyir halinde olan bir araca yerleştirilen bir kamera ile hareket halinde iken hem hareketli araçların hemde park halinde duran araçlarının plakalarının okunarak tespiti sağlanır.

Otoyol / Otoban Plaka Tanıma Sistemi

Otoban , otoyol , cadde gibi alanlarda kullanılır.Aranan araçların tespiti,hız sınırı aşımı ve cezai işlem başlatılmasıi polis bilgi işlem merkezi(polnet) entegrasyonu ile anlık veri paylaşımı yapılabilmektedir.Aranan bir aracın anlık olarak hangi otoyolda yada caddede olduğu bilgisi ilgili kolluk güçlerine anlık olarak bildirilir.

Plaka Okuma Sisteminin Genel Özellikleri

 • %99 oranında plakayı doğru okuma başarısı
 • <9 milisaniye okuma yapabilme
 • Yabancı plaka okuma,kare plaka okuma özelliği
 • Saatte 230km hızla giden araç plakasını okuyabilme
 • Farklı zaman dilimlerinde aydınlık ve karanlıkta mükellel performans
 • Detaylı raporlama ve grafik ekranlarda istenen sonuca hızlı ulaşabilme
 • Geçiş yapan araçların filtrelenmesi ve sorgulanması
 • Yetkilendirme ,kullanıcı bazlı özellik ayrımı,loglama
 • Bariyer ve kapı açtırma modülleri bağlayabilme
 • AAGS araç altı görüntüleme sistemi entegrasyonu
 • giriş yada çıkışta bilgi için adisyon fişi yazdırabilme
 • Geçiş yapan araçlarda izinli ,izinsiz,aktif,pasif etme seçeneği
 • Otopark araç limiti için daire bazında araç sayısı belirleyebilme
 • Yasal hız sınırı ihlali halinde hız ihbar uyarısı
 • SQL,ORACLE ve diğer veritabanları ile entegrasyon
 • Sistemin kullanımı kolaylaştıran kısayollar,görsel ifadeler
 • Kullanıcının mevcut otomasyonu ile bilgi alışverişi,entegrasyon.
 • %100 kendi yazılımımız olması sebebi ile istenen değişikleri uygulayabilme

Plaka Tanıma Sistemi Teknolojisi

     Plaka tanıma sistemi nde biraz detaya inilecek olunursa öncelikle bilinmesi gereken sistemin 2 ana unusurdan oluştuğudur.Birincisi aracın görüntüsünü video olarak alıp yazılıma gönderen kameradır.Kamera güvenlik kamerası sektöründede sıkça kullanılan "ıp kameradır".Ip kamera aldığı görüntüyü "rtsp" heberleşme protokolü kullanarak bilgisayar üzerinde koşan yazılıma aktarır.Ip kameradan gelen görüntü "frame" dediğimiz her saniyede 1 adet resim karesi olan ve peşpeşe resimleri birbiri ardına bağlayarak video dediğimiz görüntüyü meydana getirir.
       Ip kameralar genellikle yüksek çözünürlüklü kameralardır .Plaka tanıma sisteminde kullanılması uygun olan görüntü çözünürlükleri 720p:720*1280 ve 1080p:1080*1920 piksel boyutlarındadır.Yatay ve dikeydeki piksel sayıları çarpılarak resmin toplam piksel değeri bulunur.Çözünürlük değerlerinin yanı sıra resim yakalama yani frame 'FPS' de plaka tanıma sisteminde kritik rol oynamaktadır.Saniyede alınan resim sayısı standart ıp kameralarda maximum 25fps/sn dir.
      Yani bir saniyede 25 adet resim çekilerek alınmasıdır.Eğer saniyedeki resim karesi hızı düşerse doğru orantılı olarak total videodada sekmeler yaşanacak ve plaka istenen aralıklara denk gelmeyeceği için resim tarama ve okumadada sekme ve kaçırmalarda yaşanacaktır.

Plaka Tanıma Yazılımı, Plaka Okuma Yazılımı

      Plaka tanıma yazılımı bahsettiğimiz 2 ana unsurdan belkide en önemli olan unsurdur.Biz kameradan aldığımız görüntüyü yazılıma aktararak işi artık tamamen yazılıma bırakmış oluruz.Yazılım aldığı görüntüyü analitik ve görüntü işleme teknolojisi kullanarak yatayda ve dikeyde yaptığı taramalar ile içerisinde önce rakam yada harflerin olup olmadığına bakar.Rakam yada harflerden bir yada birkaç adet bulabildi ise  o rakam yada harflerin bulunduğu kümeciği plaka olarak ön değerlendirmede tutar.
       Eğer içinde barindırdığı rakam ve harfler istediğimiz sıralamaya uygun ise bunları tekrar ayrıştırır ve yan yana getirerek sayısal veriye çevirir.Sayısal veri genelde bizim istediğimiz rakam ve harf kümesinden oluşmaktadır ama tarama sadece plakayı değil resmin içerisindeki tüm harf ve rakamları taramaya çalışır.Bu esnada plaka dışındada birçok yazı yada benzer harf kümecikleride bu taramaya takılır.Bu tarama işleminin genel ismi görüntü işleme yani "image processing" olarak bilinmektedir.

Saniyede alınan 25 fps tek tek taranarak içerisinde harf yada rakam kümecikleri aranır.Yazılım resimden ayrıştırdığı harf yada kümecikleri sayısal veri haline getirdikten sonra yazılımın veritababına gönderir.Yazılım veritabanına gelen bu bilgi ile önceden kurgulanmış senaryoya göre çeşitli işlemleri tetikler örneğin kapıyı aç, uyarı ver, rapor sütununa yaz gibi.

ÇÖZÜM PLAKA TANIMA YAZILIM ARAYÜZÜ

Program Arayüzü

Kamera Tanımlama Penceresi

Grafik Raporlama Penceresi

Abone kayıt Penceresi

Rapor Penceresi

Plaka Resim Görüntüleme

Abone Listesi

Otomatik Mail Ayar Penceresi

Plaka Tanıma Sistemi

Plaka Ayar Penceresi

Araç Tanımlama Penceresi

Ücret Tahsilat Penceresi

PLAKA TANIMA SİSTEMİ SETİ SEÇİMİ İÇİN ÖRNEK PAKETLER

Tek Giriş Pts Seti

Çift Giriş Tek Çıkış Pts Seti

Bir Giriş Bir Çıkış Pts Seti

İki Giriş İki Çıkış Pts Seti

Çift Kameralı Giriş Seti

PLAKA TANIMA SİSTEMİNDE KULLANILAN DONANIMLAR

Ir Bullet Plaka Tanıma Kamerası

Hızlı Otopark Bariyeri

Box Plaka Tanıma Kamerası

Ethernet Bağlantılı IO Kart

Usb Bağlantılı IO Kart

Copyright © 2020 Çözüm Arge, Plaka Tanıma Sistemi

Search

Perpa Tic. Merkezi A Blok Kat 8 No :782 Okmeydanı – Şişli / İSTANBUL